نکاتی که در مورد صندوق امانات هتل‌ها باید بدانید

0

برای بسیاری از افراد هیچ لذتی بالاتر از سفر کردن نیست. سفر کردن تجربیات جدید و وصف‌ناشدنی در اختیار شما می‌گذارد؛ اما بد نیست بدانید مسافرها از بهترین اهداف برای دزدها هستند. شما در سفر پول نقد بیشتری همراه دارید و وارد یک شهر یا کشور جدید شده‌اید که خیلی دربارۀ آن نمی‌دانید. ممکن است حتی با قوانین کشوری که به آن سفر کردید آشنا نباشید. پس دزدها به مسافرها به چشم یک کیف پر از پول و کم‌خطر نگاه می‌کنند. به همین دلیل بسیاری از هتل‌ها امکانی با نام صندوق امانات دارند که می‌توانید پول و اشیای گران‌قیمت خود را در آن نگهداری کنید. در این مقاله از نکاتی که در مورد صندوق امانات هتل‌ها باید بدانید می‌گوییم تا از این امکان بهتر استفاده کنید.

انواع صندوق امانات در هتل

در ابتدا باید بگوییم تمام هتل‌ها و اقامتگاه‌ها صندوق امانات ندارند؛ اما می‌توانید این امکان را در هتل‌های چهار یا پنج ستاره و بهترین هتل‌های تهران پیدا کنید. اگر قصد دارید مقدار زیادی پول یا لوازم گران‌قیمت با خود به همراه داشته باشید و شک دارید که هتل شما این امکان را داشته باشد، حتماً از قبل دربارۀ آن سؤال کنید.

در هتل‌ها سه نوع صندوق امانات وجود دارد. یکی از آنها گاوصندوق مدیر هتل است که در بک آفیس یا دفتر سازمانی هتل قرار دارد و اسناد و مدارک مهم هتل در آن قرار می‌گیرند. تنها جنرال منیجر هتل به این صندوق دسترسی دارد. اما یک نوع صندوق امانات دیگر در قسمت پذیرش هتل قرار دارد. در این قسمت به ازای هر ۱۰۰ مهمان ۶۰ تا ۷۰ صندوق وجود دارد. پذیرش هتل و مهمان به این صندوق دسترسی دارند.

نوع دیگر صندوق امانات، گاوصندوقی است که در هر اتاق هتل برای مهمان‌ها تعبیه شده است. کلید، کارت یا رمز این صندوق در اختیار مهمان هتل است. البته مدیر پذیرش هم کلید یدک آن را در اختیار دارد. به این ترتیب مهمان‌ها می‌توانند امنیت مدارک مهم و وسایل گران‌قیمت خود را بالا ببرند.

طرز استفاده از صندوق امانات هتل

صندوق امانات هتل‌ها

حالا که با یکی از اصطلاحات رایج هتلی یعنی صندوق امانات آشنا شدیم، بهتر است طرز کار با آن را هم یاد بگیریم. گاهی اوقات بر روی یک راهنما در کنار یا روی درب گاوصندوق طرز کار کردن با آن توضیح داده شده است. حتی اگر این‌طور نبود می‌توانید طریقۀ استفاده از صندوق امانات هتل را از کارکنان هتل یاد بگیرید.

در ابتدا باید یک رمز که شامل چند عدد است را برای خود انتخاب کنید. سپس رمز را وارد کرده و دکمۀ مربع (#) را وارد می‌کنید. سپس برای تأیید بار دیگر رمز را وارد کرده و دکمۀ enter یا ستاره (*) را می‌زنید. حالا رمز شما تنظیم شده است. برای باز کردن صندوق کافی است بار دیگر رمز را وارد کنید. گاهی یک دستگیره هم وجود دارد که بعد از وارد کردن رمز باید بچرخانید.

دلایل باز نشدن گاوصندوق هتل

برای کسانی که اشیای مهمی با خود به همراه دارند، صندوق امانات هتل از بسیاری از امکانات اولیه هتل‌ها ضروری‌تر خواهد بود. حالا فرض کنید، مهم‌ترین اشیای خود را داخل صندوق گذاشته‌اید و حالا در صندوق دیگر باز نمی‌شود. در این شرایط اصلاً نگران نباشید، زیرا با مشکل بزرگی روبه‌رو نیستید.

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود صندوق امانات باز نشود. شاید شما رمز خود را فراموش کرده باشید. پس بهتر است با تمرکز چند رمز را که ممکن است برای صندوق انتخاب کرده باشید را امتحان کنید.  اگر صندوق دیجیتالی است، ممکن است باتری آن تمام شده باشد. در هر صورت اگر نتوانستید در گاوصندوق را باز کنید، از کارمندان هتل کمک بخواهید؛ آنها به‌سادگی این کار را برای شما انجام می‌دهند.

گاهی دلایل ساده‌تری برای باز نشدن در صندوق وجود دارد. شاید وسایل داخل صندوق پشت در تلنبار شده‌اند و مانع باز شدن آن می‌شوند. در این صورت یک فشار محکم به در به شما کمک خواهد کرد. به یاد داشته باشید در بسیاری از موارد بعد از وارد کردن رمز باید دکمۀ open یا enter را بزنید تا در باز شود.

بالاتر بردن امنیت صندوق امانات هتل

صندوق امانات هتل‌ها

از آنجایی که کارمندان هتل می‌توانند صندوق امانات را باز کنند، از نکاتی که در مورد صندوق امانات هتل‌ها باید بدانید این است که ایمنی این صندوق‌ها صددرصدی نیست. هرچند دزدی از گاوصندوق اتاق هتل به‌ندرت اتفاق می‌افتد. یکی از کارهایی که نباید در هتل‌ها انجام دهید این است که رمز گاوصندوق را یادداشت کرده و جایی در نزدیکی آن قرار دهید. اگر این اشتباه را بکنید هرکسی به‌راحتی به اشیای داخل صندوق دسترسی خواهد داشت.

به‌علاوه انتخاب رمزهای ساده مانند چند صفر یا اعداد ترتیبی ۱۲۳۴ از جمله اشتباه‌هایی است که برخی مسافران انجام می‌دهند. در ضمن صندوق امانات در هتل‌های ۴ یا ۵ ستاره اجباری است. اگر گرید هتل شما بالا است، معمولاً باید موارد امنیتی دیگر مانند دوربین مداربسته هم در هتل وجود داشته باشد. این موارد به امنیت بیشتر شما کمک خواهد کرد.

نکات مهم امنیتی قبل از ورود به هتل

برای اینکه از امنیت محل اقامت خود مطمئن باشید می‌توانید از قبل برخی موارد را بررسی کنید. برای مثال آیا هتل شما در محله یا خیابان امنی قرار دارد؟ چه مواردی امنیتی در داخل هتل وجود دارد؟ همان‌طور که شما حق دارید درباره امکاناتی مانند مینی بار یا امکانات حمام و سرویس بهداشتی سؤال بپرسید، می‌توانید درباره وجود صندوق امانات یا دوربین مداربسته هم سؤال کنید.

شما باید کارت شناسایی خود را به مسئول فرودگاه یا پذیرش هتل نشان دهید؛ اما لازم نیست به دیگرانی که مسئول شناسایی شما نیستند کارت شناسایی خود را نشان داده یا کارت خود را به آنها تحویل دهید. همچنین بد نیست وقتی وارد هتل شدید راه‌های خروج اضطراری و مسئولان حراست هتل را بشناسید.

نکات ایمنی بعد از ورود به هتل

صندوق امانات هتل‌ها

از جمله نکات مهم در رزرو هتل این است که بدانید مسئولان هتل‌های ۴ و ۵ ستاره وظیفه دارند تا طریقه استفاده از صندوق امانات داخل هتل را به شما آموزش دهند. بعد از آنکه در اتاق خود ساکن شدید، حتماً وسایل مهم خود را در صندوق بگذارید و رمز آن را به خاطر داشته باشید.

وقتی از هتل خارج می‌شوید می‌توانید کلید یا کارت اتاق را به پذیرش تحویل دهید و موقع بازگشت دوباره آن را بگیرید. به یاد داشته باشید که کارت را فقط به پذیرش تحویل دهید و از دادن آن به غریبه‌ها جدا خودداری کنید. شما می‌توانید از پذیرش درخواست کنید تا امانتی‌های شما را برای شما نگه دارند. برای نگهداری از امانت شما نباید هزینۀ اضافه‌ای از شما دریافت شود. موقع تحویل امانتی به شما یک رسید داده می‌شود که با تحویل آن می‌توانید امانتی خود را پس بگیرید.

ممکن است در طول اقامت شما کارمندان هتل به دلایل مختلفی مانند آوردن سرویس چای، تمیزکاری یا از بخش لاندری هتل به اتاق شما بیایند. این رفت‌وآمدها معمولاً با هماهنگی قبلی صورت می‌گیرد. اگر قرار است فردی از کارمندان هتل به هر دلیلی بدون هماهنگی قبلی وارد اتاق شما شود، با پذیرش تماس بگیرید و از هویت او مطمئن شوید. اگر در مورد لاندری هتل نمی‌دانید، مقالۀ لاندری هتل چیست را از دست ندهید.

جمع‌بندی

هتل‌ها امکانات مختلفی دارند که هرکدام به نوبه خود به‌راحتی بیشتر مسافرها در سفر کمک می‌کنند. یکی از این امکانات صندوق امانات است که در اتاق هتل‌های ۴ ستاره و بالاتر وجود دارد. در این مقاله نکاتی که در مورد صندوق امانات هتل‌ها باید بدانید را برای شما شرح دادیم تا با استفاده از این صندوق‌ها امنیت خود را در طول سفر بهبود ببخشید. شما می‌توانید طرز کار با این صندوق‌ها را از کارمندان هتل یاد بگیرید و مدارک، پول یا اشیای گران‌بهای خود را داخل آنها قرار دهید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.