اختلاف ساعت ایران با کشورهای مختلف چقدر است؟

0

درست در زمانی که شما در حال میل کردن صبحانه هستید، در آن سوی دنیا خانواده‌ای به یکدیگر شب‌به‌خیر گفته و به رختخواب می‌روند. دانستن درباره اختلاف ساعت بین کشورهای مختلف نه‌تنها هنگام سفر کردن به آنها برای ما مفید است، بلکه اگر دوستی در خارج از کشور داشته باشیم یا بخواهیم در یک جلسه آنلاین شرکت کنیم باید از اختلاف ساعت بین ایران و کشورهای دیگر باخبر باشیم. اما اصلاً چرا ساعت در کشورهای مختلف فرق دارد و چطور خیلی سریع ساعت را در کشورهای دیگر محاسبه کنیم؟

چرا ساعت در کشورهای مختلف تفاوت دارد؟

عوامل مختلفی در تعیین ساعت محلی در هر منطقه مؤثر است. مهم‌ترین عاملی که زمان را در هر منطقه از کره زمین تعیین می‌کند، موقعیت جغرافیایی آن نقطه است. بیایید سری به درس جغرافیا بزنیم. هر نقطه از کره زمین با یک مختصات شمالی – جنوبی با نام عرض جغرافیایی و یک مختصات شرقی – غربی با نام طول جغرافیایی شناخته می‌شود.

زمان در هر نقطه بر اساس خطوط طول جغرافیایی تعیین می‌شود. مشهورترین طول جغرافیایی خط فرضی با نام نصف‌النهار مبدأ است. این خط طول جغرافیایی صفر را نشان می‌دهد و از شهری به نام گرینویچ عبور می‌کند؛ به همین دلیل با نام خط گرینویچ هم شناخته می‌شود. در هر ۱۵ درجه در شرق یا غرب نصف‌النهار مبدأ زمان یک ساعت متفاوت خواهد بود.

ساعت جهانی چیست؟

ساعت در خط گرینویچ که طول جغرافیایی صفر را هم نشان می‌دهد به‌عنوان ساعت جهانی در نظر گرفته می‌شود. اگر از گرینویچ ۱۵ درجه به شرق بیایید ساعت نسبت به گرینویچ مثبت ۱ ساعت خواهد بود. ساعت رسمی در ایران که با کد بین‌المللی IRST یا IT شناخته می‌شود، 3:30+ گرینویچ در نظر گرفته می‌شود. این ساعت در خرداد ماه ۱۳۱۴ به تصویب دولت رسید و زمان در سراسر کشور یکسان شد.

هر کشور با یک ساعت مشخص نسبت به گرینویچ شناخته می‌شود؛ اما برخی کشورها هستند که بیشتر از یک زمان محلی دارند. هر تکه از کره زمین که ۱۵ درجه را در بر بگیرد به‌عنوان یک منطقه زمانی شناخته می‌شود. در نتیجه کره زمین ۲۴ منطقه زمانی دارد. پس اگر پهنه کشوری به بیش از ۳۰ درجه برسد احتمالاً بیشتر از یک زمان محلی خواهد داشت. کشور روسیه که یکی از پهناورترین سرزمین‌های دنیاست بیشتر از ۱۶۰ درجه طول جغرافیایی را در بر می‌گیرد و در نتیجه ۱۱ منطقه زمانی دارد.

اختلاف ساعت ایران با کشورهای مختلف

ساعت تابستانی به چه معناست و از کجا آمده است؟

در سال ۱۷۸۴ در فرانسه ایده تازه‌ای برای استفاده بیشتر از نور در طول روز و کاهش مصرف شمع در طول شب از طرف بنجامین فرانکلین، وزیر مختار آمریکا در فرانسه، مطرح شد. او در مقاله‌ای در یکی از مجلات فرانسه از مردم خواست تا صبح‌ها یک ساعت زودتر از خواب بیدار شوند. سال‌ها بعد در سال ۱۹۱۶ به دلیل کمبود انرژی در طول جنگ جهانی اول، امپراطوری آلمان برای اولین بار به طور رسمی در طول تابستان یک ساعت زمان خود را تغییر داد. کشورهای دیگر هم این روش را تکرار کردند. در حال حاضر بیشتر از هفتاد کشور در دنیا در فصل بهار و تابستان به دلیل کاهش مصرف انرژی، معمولاً یک ساعت، زمان رسمی خود را تغییر می‌دهند.

در ایران استفاده از ساعت تابستانی به قبل از انقلاب باز می‌گردد، هرچند این رویه بعد از انقلاب تا سال ۱۳۷۰ تعلیق شد و بعد از آن هم همواره با بحث‌های بسیاری همراه بود. در نهایت در سال ۱۴۰۱ ساعت تابستانی در ایران رسماً باطل شد و از سال ۱۴۰۲ دیگر تغییر ساعت فصلی در ایران اتفاق نیفتاد.

ایران چند ساعت با گرینویچ تفاوت دارد؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم ساعت رسمی و بین‌المللی ایران نسبت به گرینویچ ۳:30+ است. قبلاً با وجود ساعت تابستانی در فصل تابستان ساعت ایران به ۴:30+ نسبت به گرینویچ تبدیل می‌شد. اما از ابتدای سال ۱۴۰۲ ساعت ایران در تمام طول سال یکسان است.

اختلاف زمان ایران با سایر کشورها چه‌قدر است؟

اگر اهل سفر کردن باشید، می‌دانید که دانستن ترفندها و نکاتی کاربردی برای سفر می‌تواند کیفیت سفر شما را بالاتر ببرد. یکی از این نکات تبدیل ساعت است. زیرا برنامه‌ریزی‌های شما و تماس با ایران را راحت‌تر می‌کند. با دانستن ساعت هر کشور نسبت به گرینویچ و دانستن ساعت ایران می‌توانیم به‌سادگی ساعت کشورهای مختلف را به دست بیاوریم. اما گاهی این محاسبات وقت‌گیر و دردسرساز می‌شوند. پس شاید بد نباشد، در یک جدول ساده ساعت کشورهای مختلف را داشته باشیم و هرگاه نیاز بود، تنها با یک نگاه اختلاف ساعت را بدانیم.

نام کشور ساعت پایتخت به UTC نام کشور ساعت پایتخت به UTC
آذربایجان 4+ روآندا 2+
آرژانتین ۷:۳۰- روسیه 3+
آفریقای جنوبی ۲:۳۰- زیمبابوه 2+
آلمان 2+ ژاپن 9+
آنگولا ۳:۳۰- ساحل عاج ۰
اتریش 2+ سریلانکا ۵:30+
ارمنستان 4+ سنگاپور 8+
ازبکستان 5+ سوئد 2+
اسپانیا 2+ سوریه 3+
استرالیا 10+ سوییس 2+
استونی 3+ شیلی ۴-
افغانستان مانند ایران عراق 3+
الجزایر ۳:۳۰- عربستان سعودی 3+
امارات متحده عربی 4+ عمان 4+
امریکا ۴- فرانسه 2+
اندونزی 7+ فنلاند 3+
انگلستان 1+ قبرس 3+
اوکراین 3+ قطر 3+
ایتالیا 2+ کرواسی 2+
بحرین 3+ کره جنوبی 9+
برزیل ۳- کویت 3+
بلژیک 2+ گرجستان 4+
بولیوی ۴- لبنان 3+
پاراگوئه ۴- لهستان 2+
پاکستان 5+ مراکش 1+
پرتغال 1+ میانمار ۶:30+
تاجیکستان 5+ مجارستان 2+
تایلند 7+ مصر 3+
ترکمنستان 5+ نپال ۵:45+
ترکیه 3+ هلند 2+
تونس 1+ نیجریه 1+
چین 8+ ویتنام 7+
دانمارک 2+ هند ۵:30+

اختلاف ساعت ایران و روسیه چقدر است؟

روسیه کشور بسیار پهناوری است. از این رو ساعت در شهرهای مختلف این کشور متفاوت خواهد بود. ساعت مسکو 3+ UTC است. یعنی زمان در  این شهر نیم ساعت از ایران عقب‌تر است. ساعت در سن‌پترزبورگ که یکی دیگر از شهرهای مشهور روسیه است نیز مانند مسکو محاسبه می‌شود. از طرف دیگر شهر امسک دو ساعت و نیم از ایران جلوتر است و کامچاتکا هشت ساعت و نیم از ایران جلوتر است.

اختلاف ساعت ایران و آمریکا چقدر است؟

آمریکا نیز مانند روسیه بسیار بزرگ است و از این رو ساعت در شهرهای مختلف آن متفاوت است. در آمریکا چند منطقه زمانی مشخص وجود دارد که هرکدام از آنها تعدادی از ایالت‌های آن کشور را در بر می‌گیرند. در تصویر زیر می‌توانید نقشه مناطق زمانی مختلف آمریکا را مشاهده کنید.

اختلاف ساعت ایران با کشورهای مختلف

نقشه مناطق زمانی آمریکا می‌توانید به شما در تشخیص ساعت هر شهر کمک کند؛ اما برای اینکه اطلاعات کامل‌تری داشته باشید بعد نیست اختلاف ساعت برخی شهرها را به صورت دقیق ببینیم. شهر لس‌آنجلس ۱۱ ساعت و نیم از ایران عقب‌تر است. شیکاگو نه ساعت و نیم و فیلادلفیا هشت ساعت و نیم از ایران عقب‌تر هستند. شهر سیاتل نیز ۱۱ ساعت و نیم از ایران عقب‌تر است.

اختلاف ساعت ایران و استرالیا چقدر است؟

کشور استرالیا نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر ساعت تابستانی دارد. با این تفاوت که استرالیا در نیمکره جنوبی قرار گرفته است و فصل تابستان در این کشور با فصل زمستان در کشورهای نیمکره شمالی مانند ایران هم‌زمان است. در گذشته که ایران هم ساعت تابستانی داشت در طول فصل بهار و تابستان استرالیا پنج ساعت و نیم اختلاف داشت و در پاییز و زمستان این اختلاف به هفت ساعت و نیم می‌رسید. در حالی که حالا استرالیا در تابستان شش ساعت و نیم از ایران جلوتر است و در زمستان هفت ساعت و نیم از ایران جلوتر است.

اگر در حال برنامه‌ریزی برای سفر به یک کشور دیگر هستید، بهتر است از قبل از اختلاف ساعت بین دو کشور آگاه باشید. همچنین می‌توانید با مطالعه مقاله با چم و خم سفر ارزان آشنا شوید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.