لیست خوشمزه‌ترین و محبوب‌ترین غذاهای جنوب ایران

0

تک‌تک شهرهای جنوبی ایران به داشتن غذاهای خوشمزه و لذیذ معروف هستند و لیست غذاهای جنوبی را می‌توان در میان جاذبه‌های گردشگری این شهرها قرار داد. از خوزستان گرفته تا آبادان، بوشهر، هرمزگان و… همگی در میان محبوب‌ترین شهرهای گردشگری ایران هستند که می‌توانید در سفر به آنها، بهترین غذاها را امتحان کنید.

بیشتر غذاهای جنوبی به داشتنِ ادویه‌های تند و خوشمزه معروف هستند و خب همین موضوع باعث شده که، بسیاری امتحان کردن غذاهای جنوبی را در برنامه خود قرار دهند چرا ترکیب جدیدی از ادویه و مواد غذایی را دارند. برای اینکه به شما کمک کنیم تا در سفر به جنوب بهترین غذاها را امتحان کنید، تصمیم گرفتیم تا به خوشمزه‌ترین غذاهای جنوب ایران در این مقاله اشاره کنیم.

سمبوسه

خوشمزه‌ترین غذاهای جنوب ایران

نمی‌توان لیستی از خوشمزه‌ترین غذاهای جنوبی تهیه کرد و اشاره‌ای به سمبوسه‌ی جنوبی نکرد. سمبوسه یکی از غذاهای محبوب میان جنوبی‌ها و افرادی است که به شهرهای جنوبی سفر می‌کنند. این غذای لذیذ، ترکیبی از بهترین مواد غذایی را دارد و نحوه پخت آن نیز، به خوشمزه شدن و محبوب شدن آن کمک کرده است، چرا که همه عاشق نون سرخ شده همراه با سبزیجات و گوشت هستند.

سمبوسه در میان تمام کشورهای عربی به‌عنوان یک غذای سنتی شناخته می‌شود، اما برخی خاستگاه آن را لبنان می‌دانند. اما سمبوسه‌ی جنوبی طعم و مزه‌ی بسیار عالی‌ای دارد و برای افرادی که به غذاهای تند علاقه دارند، می‌تواند یک انتخاب عالی باشد.

قلیه ماهی

خوشمزه‌ترین غذاهای جنوب ایران

تمام ما ایرانی‌ها، قلیه ماهی را به جنوب کشور می‌شناسیم و به همین خاطر، این غذا به لیست غذاهای محبوب و خوشمزه جنوبی راه پیدا کرده است. در واقع می‌توان گفت، که قلیه ماهی در حال حاضر به عنوان یکی از لذیذترین غذاهای سنتی ایران شناخته می‌شود.

قلیه ماهی یک غذای سنتی جنوبی است که طعم بی‌نظیری دارد و با تمبر هندی، سبزی قلیه (شنبلیله، گشنیز) پیاز، فلفل، نمک، سیر و دیگر ادویه‌جات آماده می‌شود. مسلما هر کسی نمی‌تواند قلیه ماهی را به خوبی جنوبی‌ها بپزد؛ بنابراین در سفر بعدی به جنوب کشور، حتما قلیه ماهی را با ماهی خوشمزه جنوب امتحان کنید.

ماهی صبور

خوشمزه‌ترین غذاهای جنوب ایران

طبیعی است که بیشتر غذاهای جنوبی با ماهی و میگو آماده شود، چرا که بسیاری از خوشمزه‌ترین ماهی‌های ایران را دریاهای جنوب دارند. یکی دیگر از غذاهای خوشمزه جنوب ایران، ماهی صبور است که بر روی آتش آماده می‌شود. این غذا معمولا همراه با سبزی پلو، برنج و یا نان سرو می‌شود و یکی از غذاهای محبوب میان مردمِ بوشهر، بندرعباس و اهواز است.

نحوه پخت این مدل ماهی نیز به مزه‌دار شدن آن بسیار کمک کرده است. زمانی که ماهی را برای قرار دادن روی آتش آماده می‌کنند، روی آن سبزی ماهی (گشنیز و شنبلیله)، تمبر هندی، رب، فلفل سیاه، نمک، سیر و پیاز می‌زنند که این کار، هم مزه‌ی ماهی را عالی می‌کند و هم از سوختن ماهی روی آتش جلوگیری می‌کند.

فلافل

خوشمزه‌ترین غذاهای جنوب ایران

یکی از پرطرفدارترین غذاهای جنوب ایران که در دکه‌های خیابانی پیدا می‌شود، فلافل است. در واقع، امکان ندارد به شهرهای جنوبی ایران سفر کنید و فلافل را در خیابان‌های این شهرها پیدا نکنید. این غذای محبوب با نخود، سیب‌زمینی، پیاز، سیر، سبزیجات معطر و همچنین مقدار زیادی ادویه‌ی تند و شور آماده می‌شود. اما پای ثابت فلافل در تمام شهرهای جنوب کشور، سس انبه و یا سس فلفل است که مزه‌ی آن را بسیار جذاب‌تر می‌کند.

یک نکته جالب در مورد پخت فلافل در جنوب کشور این است که، مردم جنوب در شهرهای مختلف، شیوه‌ی پخت منحصربه‌فرد خود را برای فلافل دارند و خب اگر به این غذا علاقه دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که فلافل را در تمام شهرهای جنوبی کشور امتحان کنید و خود را از لذتِ امتحان کردن مزه‌های مختلف فلافل در شهرهای جنوبی، محروم نکنید.

دال عدس

خوشمزه‌ترین غذاهای جنوب ایران

دال عدس، دیگر غذای سنتی و محبوب جنوب کشور است که در تمام کشورهای عربی، هند و پاکستان نیز به‌عنوان غذایی محلی شناخته می‌شود.

دال عدس با نوعی عدس قرمز آماده می‌شود که در شهرهای جنوبی، آن را همراه با بلغور و یا برنج شکسته یک درست می‌کنند. برای پخت این غذا که هم می‌توان آن را با نان سرو کرد و یا در کنار برنج به‌عنوان خورشت قرار داد، از دال عدس، رب، انواع ادویه، برنج شکسته و یا بلغور گندم استفاده می‌کنند.

قیمه بوشهری

خوشمزه‌ترین غذاهای جنوب ایران

غذاهای بوشهری، یکی از یکی خوشمزه‌تر و لذیذتر هستند و بسیاری از آنها در لیست امروز ما قرار می‌گیرند. یکی از آنها قیمه بوشهری است که علاوه بر بوشهر، در دیگر شهرهای جنوب کشور نیز طرفدار دارد.

قیمه بوشهری با شکر پلو سرو می‌شود و همین موضوع، باعث تفاوت پخت قیمه بوشهری با نحوه پخت این غذا در دیگر شهرهای جنوبی شده است.

خورشت سبزی اهوازی

خوشمزه‌ترین غذاهای جنوب ایران

تنوع خورشت در میان غذاهای جنوبی ایران بسیار زیاد است. از قلیه ماهی گرفته تا قیمه و خورشت سبزی، همگی به سفره‌ی جنوبی‌ها رنگ و لعاب داده‌اند و بسیاری را عاشق خود کرده‌اند.

خورشت سبزی اهوازی، درست شبیه به قرمه سبزی سنتی خودمان است و حاوی گوشت، پیاز، لوبیا چشم بلبلی یا لوبیا قرمز، لیمو عمانی و سبزی‌هایی مانند تره، جعفری، گشنیز و شنبلیله است.

ماهی مرکب

خوشمزه‌ترین غذاهای جنوب ایران

غذاهایی که در این مقاله معرفی می‌کنیم، در میان معروف‌ترین‌ها و البته محبوب‌ترین‌ها هستند. اما یکی از معروف‌ترین‌ها، محبوب‌ترین‌ها و از همه مهم‌تر خوشمزه‌‌ترین غذاهای جنوب ایران، انکاس یا ماهی مرکب است.

انکاس نوعی ماهی بدون تیغ است که در جنوب کشور بسیار طرفدار دارد و با آن غذاهای مختلفی آماده می‌کنند. با توجه به اینکه این ماهی در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس بسیار محبوبیت دارد، به همین خاطر بخش اعظمی از صید ماهی مرکب، به این کشورها صادر می‌شود و اگر خوش‌شانس باشید، می‌توانید این غذای لذیذ را در برخی رستوران‌ها پیدا کنید.

دوپیازه میگو

خوشمزه‌ترین غذاهای جنوب ایران

غذاهای دریایی جنوب کشور، بسیار لذیذ و در عین حال تند هستند. یکی از این غذاها که تندی آن زبانزد عام و خاص است، دوپیازه میگو است که مدل بوشهری آن بسیار معروف و محبوب است. اما این روزها، در سفر به تمام شهرهای جنوبی کشور، می‌توانید دوپیازه میگو را سفارش دهید و از مزه‌ی عالیِ آن لذت ببرید.

دوپیازه میگو را هم می‌توان همراه با پلو سفارش داد و یا اینکه آن را با نان خورد. علاوه بر این، در برخی شهرهای جنوبی، دوپیازه میگو را با سیب‌زمینی درست می‌کنند و این در حالی است که در دیگر شهرها، میگو تنها ماده‌ی اصلی این غذا به‌شمار می‌آید.

آش غلغل

خوشمزه‌ترین غذاهای جنوب ایران

جنوب ایران غذاهای سنتی و اصیلی دارد که برخی از آنها، در لیست قدیمی‌ترین غذاهای ایران نیز قرار می‌گیرند. یکی از این غذاها، آش غلغل است که قدمت آن باعث شده که این غذا به ثبت ملی برسد. آش غلغل از غذاهای محبوب جنوبی‌ها در ماه رمضان و روزهای سرد سال است که بافت آن درست مانند حلیم است و با روغن حیوانی سرو می‌شود.

در تهیه آش غلغل از برنج، گوشت قرمز، گندم، پیاز، لیمو عمانی، لوبیا قرمز، لوبیا چشم بلبلی، عدس، نخود و لپه باقالی به همراه ادویه‌هایی مانند زردچوبه، نمک و فلفل استفاده می‌شود و می‌توان گفت که این غذای جنوبی، از جمله غذاهای مقوی است که بدن را تا ساعت‌ها پرانرژی نگه می‌دارد.

نان چم چمو

خوشمزه‌ترین غذاهای جنوب ایران

جنوبی‌ها در کنار غذاهای خوشمزه خود، انواه دسر و نان را نیز در این لیست دارند. نان چم چمو دیگر خوراکی جنوبی در این لیست است که با آرد، آب، تخم مرغ و شکر درست می‌شود.

نان چم چمو، در میان مردم استان هرمزگان بسیار محبوب است و معمولا می‌توانید آن را در وعده صبحانه یا عصرانه مردم هرمزگان مشاهده کنید.

مهیاوه

خوشمزه‌ترین غذاهای جنوب ایران

حتما شنیدید که با خاک جزیره هرمز، غذا می‌پزند. بله این حرف کاملا درست است و یکی از غذاهای جنوبی‌ها مهیاوه نام دارد که در واقع سسی است که از خاک سرخ جزیره تهیه می‌شود. این خاک، هم طعم و مزه‌ی خوبی به غذا می‌دهد و هم رنگ غذا را عالی می‌کند.

برای آماده کردن مهیاوه، ماهی موتو یا حشینه را در آفتاب خشک می‌کنند و بعد آن را آسیاب می‌کنند و با خاک مخلوط می‌کنند. در نهایت، این دو ماده را با فلفل، گشنیز، خردل و مقداری آب مخلوط می‌کنند تا ماده‌ای به‌دست آید که بتوانند آن را در خمره‌های بزرگی بریزند و در آفتاب قرار دهند. سس زمانی آماده می‌شود که این ترکیب آب خود را از دست بدهد و به قوام دلخواه برسد. در نهایت می‌توان سس مهیاوه را برای پخت انواع نان استفاده کرد.

پلو عربی یا هواری

خوشمزه‌ترین غذاهای جنوب ایران

در میان خوشمزه‌ترین غذاهای جنوب کشور، غذایی وجود دارد که به عنوان غذای مجلسی شناخته می‌شود و خاستگاه آن، کشورهای عرب منطقه است.

پلو عربی یا مکبوس یا مچبوس، یک غذای عربی است که در بوشهر، خوزستان و هرمزگان ما نیز محبوبیت پیدا کرده و مردم این مناطق، آن را به لیست غذاهای خود نیز اضافه کردند. در تهیه‌ی پلو عربی از پیاز، گوشت، لپه، پوره گوجه‌فرنگی، برنج و انواع ادویه (ادویه کاری، تخم گشنیز، نمک، رازیانه، پودر زنجبیل، زردچوبه، فلفل قرمز، میخک، هل و دارچین) استفاده می‌شود و برخی افراد، به‌جای گوشت از ماهی و میگو در پخت این غذا استفاده می‌کنند.

دمی لخلاخ

خوشمزه‌ترین غذاهای جنوب ایران

دمی لخلاخ، یکی دیگر از غذاهای سنتی بوشهر است که طعم بسیار خوبی دارد و البته به بوی خوش نیز معروف است. در واقع این غذا به دلیل عطری که دارد لخلاخ نام‌گذاری شده است، چرا که لخلاخ به معنای «بوی خوش» ‌است. در پخت دمی لخلاخ از ماهی شیر استفاده می‌کنند و در کنار آن، سیر، شوید، گشنیز، شنبلیله، زردچوبه و فلفل، برنج و پیاز، از دیگر مواد مورد استفاده در پخی دمی لخلاخ هستند.

کبه

خوشمزه‌ترین غذاهای جنوب ایران

یکی دیگر از غذاهای خوشمزه جنوب ایران، کبه است که یک غذای عربی است که می‌توان گفت که خاستگاه آن، لبنان است.

نحوه درست کردن کبه درست مانند سمبوسه است، تنها با این تفاوت که در سمبوسه مواد را داخل نان قرار می‌دهند و بعد سرخ می‌کنند، اما در کبه ابتدا برنج را می‌پزند تا نرم شود و بعد ترکیب موادی مانند پیاز، گوشت چرخ‌کرده، سبزیجات معطر و سیب‌زمینی را داخل آن قرار می‌دهند تا سرخ کنند.

کلام پایانی

در این مقاله با خوشمزه‌ترین غذاهای جنوب ایران آشنا شدید که در سفر به جنوب، می‌توانید بسیاری از آنها را در زیباترین اقامتگاه‌های بومگردی ایران پیدا و نوش جان کنید. اگر قصد دارید به یکی از شهرهای جنوبی ایران سفر کنید، پیشنهاد می‌کنیم که خود را از خوردن این غذاها محروم نکنید. حتما و حتما در سفر به شهرهای جنوبی، غذاهای لذیذ این مناطق را برای یک بار هم که شده امتحان کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.