لذیذترین غذاهای سنتی ایران به کدام شهرها تعلق دارند؟

0

یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری هر شهر و کشوری، غذاهای سنتی آن است. ایران ما نیز یکی از متنوع‌ترین کشورها از لحاظ فرهنگی و سنت است و به همین خاطر، می‌توان در شهرهای مختلف آن غذاهایی را پیدا کرد که نه تنها برای ما ایرانی‌ها در دسته لذیذترین غذاهای سنتی قرار می‌گیرند، بلکه توریست‌ها و گردشگران بسیاری از نقاط مختلف دنیا نیز، عاشق این غذاهای سنتی ایران هستند.

هر کدام از شهرهای ایران دارای غذاهای محلی خاص خود هستند که هر کدام می‌توانند ذائقه‌های مختلف را راضی نگه دارند. اما میان ده‌ها و صدها غذای سنتی ایرانی، برخی از غذاها هستند که بیشترین محبوبیت را هم میان ایرانی‌ها و هم میان گردشگران خارجی دارند. اگر دوست دارید تا نام این غذاها را بدانید تا در سفر بعدی خود، حتما آنها را امتحان کنید، در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید. خود را آماده‌ی سفر به دنیای غذاهای لذیذ ایرانی کنید.

غذاهای استان گیلان

لذیذترین غذاهای سنتی ایران

اصلا مگر می‌شود نامی از غذاهای لذیذ و سنتی ایران به میان آید و اشاره‌ای به غذاهای بسیار خوشمزه‌ی گیلانی نشود؟ برخی از محبوب‌ترین غذاهای ایرانی به این خطه از ایران تعلق دارند که با سبزیجات تازه، سیر و برخی دیگر از خوراکی‌های تازه آماده می‌شوند. در زیر به معرفی برخی از محبوب‌ترین این غذاها می‌پردازیم:

 • باقالاقاتق: غذاهای شمالی به عنوان سالم‌ترین غذاهای ایرانی شناخته می‌شوند. اما یکی از معروف‌ترین این غذاها، باقالاقاتق است که از نوعی باقلای خاص درست می‌شود و در کنار آن، مواد دیگر مانند سیر، تخم‌مرغ و شوید نیز استفاده می‌شوند. نحوه سرو این خوراک گیلانی هم به‌صورت خورشت است و هم می‌توان آن را با نان خورد.
 • میرزاقاسمی: دیگر غذای محبوب ایرانی‌ها که خاستگاه آن گیلان است، میرزاقاسمی است. این غذای لذیذ و خوشبو، با بادمجان کبابی، تخم‌مرغ، سیر فراوان و گوجه‌فرنگی درست می‌شود و می‌توان آن را با نان خورد و یا اینکه روی پلو ریخت و نوش جان کرد.
 • ترشه تره: دیگر غذای سالم گیلانی‌ها ترشه تره است که با انواع سزیجات پخته می‌شود. طعم جذاب ترشه تره، به‌خاطر وجودِ آب نارنج یا آبغوره فراوان است که در کنار سبزیجات، ترکیب عالی‌ای را رقم می‌زند. در کنار مواد بالا، در پختِ ترشه تره از تخم‌مرغ، دارچین و سیر نیز استفاده می‌شود.
 • خورشت آلو مسما: یکی از ویژگی‌های غذاهای گیلانی، ترش بودن آنها است. این ویژگی در خورشت آلو مسما وجود دارد و این خورشت به سبک گیلانی‌ها آماده می‌شود! مهم‌ترین مواد داخل این خورشت، آلو، قیسی، مرغ، شکر و زعفران است.
 • اناربیج: اگر به فسنجان علاقه داشته باشید، شک نکنید که عاشق اناربیج خواهید شد. نحوه‌ی پخت اناربیج درست مانند فسنجان است، تنها یک تفاوت در پخت این دو وجود دارد و آن هم وجود سبزیجات در اناربیج است. علاوه بر این، این خورشت گیلانی‌ها نیز، مزه‌ی کاملا ترشی دارد.

غذاهای استان فارس

لذیذترین غذاهای سنتی ایران

یکی دیگر از شهرهای ایران که به داشتن غذاهای لذیذ سنتی معروف است، شیراز است. بسیاری از غذاهای شیرازی مورد پسندِ ایرانیان هستند و همین موضوع باعث شده که در این لیست قرار بگیرند. برخی از لذیذترین غذاهای سنتی استان فارس عبارت‌اند از:

 • کلم پلو: اگر از کسی در مورد معروف‌ترین غذای شیرازی‌ها سوال کنید، بدون شک به کلم پلو اشاره خواهد کرد. کلم پلو یکی از لذیذترین غذاهای سنتی ایران است که با ترکیبی از کلم، سبزیجات معطر، گوشت و انواع ادویه درست می‌شود.
 • شیرازی پلو: دیگر غذای سنتی شیراز که آوازه جهانی دارد، شیرازی پلو است. شیرازی پلو از نظر ساختار و مواد اولیه درست مانند ته‌چین است، اما با این تفاوت که بادمجان هم دارد.
 • لوبیاپلو شیرازی: لوبیاپلو برای ما ایرانی‌ها، همان غذایی است که با لوبیا سبز درست می‌شود. اما لوبیاپلوی شیرازی‌ها، دارای لوبیا چشم‌بلبلی است و در کنار آن، شوید و بعضا گوشت نیز دارد.
 • آش سبزی: آش سبزی از دیگر غذاهای سنتی شیراز و ایران است که طرفداران بسیار دارد. در این آش، از انواع سبزی، نخود، لوبیا، عدس و پیازداغ استفاده می‌شود.
 • دو پیازه آلو: دوپیازه آلو از غذاهای خوشمزه شیراز است که برای تهیه آن از پیاز، سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی و ادویه استفاده می‌شود. در برخی از شهرها، دوپیازه آلو با شوید نیز مزه‌دار می‌شود.

غذاهای استان مازندران

لذیذترین غذاهای سنتی ایران

غذاهای شمالی ایران، همه طعم و عطر بسیار عالی‌ای دارند و در میان غذاهای سنتی ایران، جایگاه خاصی دارند. در قسمت اول به غذاهای لذیذ گیلانی پرداختیم، وقت آن رسیده که به همسایه گیلان، یعنی مازندران برویم و غذاهای خوشمزه این قسمت از شمال کشور را بررسی کنیم. تنوع غذایی در مازندران هم زیاد است. برخی از لذیذترین غذاهای سنتی استان مازندران عبارت‌اند از:

 • مرغ شکم پر: برخی غذاها هستند که در بسیاری از شهرهای ایران به روش‌های مختلف درست می‌شوند. مرغ شکم‌پر یکی از این غذاها است، که لذیذترین آن توسط مازندرانی‌ها درست می‌شود. مرغ شکم‌پرِ مازندرانی‌ها دارای یک مرغ درسته است که درون آن با انواع سبزیجات، پیاز داغ، گردو، زرشک، قیسی، آلو پر و با آب نارنج پر نیز مزه‌دار می‌شود.
 • کدوبره: همانند گیلانی‌ها، مازندرانی‌ها نیز غذاهایی سالم و مقوی دارند. یکی از این غذاها، کدوبره است که از ترکیب کدو سبز و سیب‌زمینی درست می‌شود. در کنار کدو سبز و سیب‌زمینی، از گوجه‌فرنگی، تخم‌مرغ، سیر و پیاز هم در پختِ کدوبره استفاده می‌شود.
 • کئی پلا: مازندرانی‌ها به کدو حلوائی، کئی می‌گویند و در یکی از غذاهای محبوب از آن استفاده می‌کنند. کئی پلا با کدو حلوایی، پیاز، گوشت چرخ‌کرده، برنج، زیره، زردچوبه و ادویه درست می‌شود.
 • خورشت ناردون: مازندران است و یک خورشت ناردون. خورشت ناردون یکی از غذاهای خوشمزه مازندران است که در آن از مرغ سرخ‌شده استفاده می‌شود و درون سسی ترش و دانه‌های انار، پیاز داغ، شکر و ادویه می‌پزد.

غذاهای استان خوزستان

لذیذترین غذاهای سنتی ایران

اگر به استان خوزستان سفر کرده باشید، مطمئنا به این موضوع پی بردید که یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری خوزستان، غذاهای خوشمزه آن است. در ادامه لذیذترین غذاهای خوزستان را نام خواهیم برد:

 • قلیه ماهی: از لذیذترین غذاهای جنوب کشور که در خوزستان نیز به عنوان غذای محلی شناخته می‌شود، قلیه ماهی است. در تهیه قلیه ماهی از ماهی بدون استخوان، پیاز و انواع سبزی معطر استفاده می‌شود، اما اصلی‌ترین ماده که طعم این غذا را عالی می‌کند، تمبر هندی است.
 • سمبوسه: سمبوسه از لذیذترین غذاهای جنوب کشور است که شهرت جهانی پیدا کرده است. این غذای خوشمزه، در خوزستان معمولا تند درست می‌شود و در آن موادی چون گوشت چرخ‌کرده، سبزیجات، سیر و فلفل قرار می‌گیرد.
 • فلافل: فلافل از جمله غذاهای ایرانی است که همه آن را به جنوب کشور می‌شناسند. ماده‌ی اصلی فلافل نخود پخته است و در کنار آن، از سیر و ادویه برای مزه‌دار کردن و همچنین تخم‌مرغ برای چسبندگی استفاده می‌شود.
 • مهلبیه: نمی‌شود به غذاهای لذیذ ایرانی اشاره کرد و انواع دسر در آن جایی نداشته باشد. مهلبیه دسری خوشمزه است که برای تهیه آن از آرد و نشاسته ذرت، شیر، وانیل، شکر و گلاب استفاده می‌شود.

غذاهای استان اصفهان

لذیذترین غذاهای سنتی ایران

اصفهان را همه به مکان‌های دیدنی می‌شناسند، غافل از اینکه این شهر نیز دارای غذاهای لذیذی است که طرفداران خاص خود دارند. در ادامه چند مورد از غذاهای لذیذ و معروف اصفهان را نام می‌بریم:

 • بریانی: مشهورترین و البته خوشمزه‌ترین غذای اصفهان از نظر خود اصفهانی‌ها و مردم دیگر شهرها، بریانی است. بریانی یک غذای گوشتی است که از ترکیب گوشت، جگر سفید گوسفند و انواع اودیه آماده می‌شود. اگر به اصفهان رفته و در رستوران سفارش بریانی داده باشید، در کنار آن برای شما آب گوشت نیز می‌آورند که می‌توانید مانند آبگوشت آن را بخورید.
 • قرمزه نخودچی: قرمزه نخودچی یکی دیگر از غذاهای مشهور و لذیذ اصفهانی است. این غذا نیز یک غذای گوشتی به‌شمار می‌آید و از ترکیب گوشت چرخ‌کرده و آردنخودچی درست می‌شود. قرمزه نخودچی را هم می‌توان با نان و هم با برنج خورد.
 • یخنی لوبیا: یخنی لوبیا از دیگر غذاهای سنتی اصفهان است که از نظر ظاهر، درست مانند حلیم است. یخنی لوبیا از گوشت، سبزیجات، لوبیا، برنج و انواع ادویه درست می‌شود.
 • خورش ماست: می‌رسیم به دسر معروف اصفهانی‌ها، یعنی خورش ماس. خورش ماس یکی از محبوب‌ترین دسرهای ایرانی است که با گوشت پخته، ماست چکیده، زعفران و شکر درست می‌شود.

غذاهای استان آذربایجان شرقی

لذیذترین غذاهای سنتی ایران

درست است که آذربایجان شرقی یکی از بهترین مقاصد سفرهای داخلی در تابستان است، اما یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این بخش از ایران، در کنار آب‌وهوا، دستپخت مردم تبریز نیز است. دستپخت تبریزی‌ها زبان‌زد عام و خاص است. بنابراین، هیچ جای تعجب ندارد که برخی از لذیذترین غذاهای ایرانی را تبریزی درست کنند. در ادامه برخی از لذیذترین و محبوب‌ترین غذاهای استان آذربایجان شرقی را نام خواهیم برد:

 • کوفته تبریزی: تصویر بالا نشان می‌دهد که محبوب‌ترین غذای تبریزی‌ها چیست. کوفته تبریزی یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای ایرانی است که از ترکیب گوشت چرخ‌کرده، لپه، برنج و انواع سبزی و ادویه درست می‌شود.
 • خورش آلو هویج: یکی از محبوب‌ترین خورشت‌های تبریز، خورش آلو هویج است. در ترکیب این خورشت از گوشت یا مرغ، هویج، آلو، پیاز، رب، ادویه و آبلیمو استفاده می‌شود و طعم ملسی دارد.
 • کباب بناب: تبریزی‌ها به کباب نیز شهرت دارند. کباب بناب از مشهورترین و خوشمزه‌ترین غذاهای تبریزی‌ها است که با گوشت اعلای گوسفندی، پیاز و نمک درست می‌شود.
 • آش یخ: تبریزی‌ها، به مهارت در درست کردن انواع آش نیز مشهور هستند. آش یخ یکی از محبوب‌ترین آش‌های این خطه از ایران است که با برنج، ماست ترش، سبزی، سیر و برگ چغندر درست می‌شود. نکته جالب در مورد این آش این است که، آش را پس از پخت درون یخچال می‌گذارند و در زمان سرو، با تکه‌های یخ می‌خورند.

غذاهای استان قزوین

لذیذترین غذاهای سنتی ایران

یکی از غذاهای سنتی ایران که رنگ و لعاب بسیار جذابی دارد، به استان قزوین تعلق دارد. بله، قیمه نثار از غذاهای معروف قزوینی‌ها است که میان ما ایرانی‌ها بسیار محبوبیت دارد. در ادامه قیمه نثار و دیگر غذاهای قزوین را معرفی خواهیم کرد:

 • قیمه نثار: قیمه نثار، هم به عنوان غذایی سنتی شناخته می‌شود، هم در میان قزوینی‌ها و ما ایرانی‌ها جایگاه خاصی دارد و به عنوان غذایی لوکس به‌شمار می‌آید. قیمه نثار ترکیبی از گوشت قیمه، خلال بادام و پسته، خلال پوست پرتقال و زرشک و برنج دارد.
 • آش دوغ قزوینی: آش دوغ یکی از معروف‌ترین غذاهای شهرهای آذری‌زبان ایران است و در هر شهر، به روشی منحصربه‌فرد تهیه می‌شود. آش دوغ قزوین دارای انواع حبوبات، برنج و دوغ غلیظ است.
 • مشکوفی قزوین: دسر معروف قزوینی‌ها نیز مشکوفی است که با نشاسته درست می‌شود. در کنار نشاسته، از موادی دیگر مانند زعفران، شکر، گلاب و شیر نیز برای درست کردن مشکوفی استفاده می‌شود.

غذاهای استان بوشهر

لذیذترین غذاهای سنتی ایران

بوشهری‌ها به عنوان مردمانی مهمان‌نواز شناخته می‌شوند و از مهمانان خود با غذاهای خوشمزه پذیرایی می‌کنند. برخی از غذاهای این خطه از ایران، در لیست لذیذترین غذاهای ایرانی قرار می‌گیرند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • دمی لخلاخ: دمی لخلاخ یکی از غذاهای محبوب بوشهری‌ها است که بوی خوش آن، این غذا را محبوب کرده است. در واقع نام این غذا نیز از همین بو نشات گرفته شده و لخلاخ به معنای بوی خوش است. دمی لخلاخ با ماهی‌هایی مثل هامور، سنگسر، سبیتی و سرخو درست می‌شود و در تهیه آن از نمک و فلفل و همچنین یک سس که با پیازداغ، تمر هندی، زردچوبه، سیر، گشنیز، شنبلیله و شوید درست می‌شود، برای طعم‌دار کردن ماهی استفاده می‌شود.
 • میگو پلو: اصلا مگر می‌شود به جنوب کشور سفر کنید و یکی از غذاهای محبوب آنها، میگو نداشته باشد. میگو پلو عطروطعم بی‌نظیری دارد و با برنج، میگو، سبزی‌های معطر، ادویه و رب گوجه‌فرنگی درست می‌شود.
 • دال عدس: دال عدس یک غذای خوشمزه و لذیذ است که در بسیاری از کشورها از جمله ایران پخته می‌شود. دال عدس با عدس قرمز (دال عدس) و گوجه‌فرنگی یا رب گوجه، پیاز، سیر، لیموعمانی و ادویه پخته می‌شود و در میان بوشهری بسیار محبوبیت دارد.
 • رنگینک: بوشهری‌ها یک دسر بسیار خوشمزه دارند که به آن رنگینک می‌گویند. رنگینک، شبیه حلوا است و با خرما، آرد گندم، روغن، گردو و دارچین درست می‌شود.

غذاهای استان هرمزگان

لذیذترین غذاهای سنتی ایران

غذاهای محلی هرمزگان، از جمه مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این خطه از ایران به‌شمار می‌آیند. لیست بهترین و خوشمزه‌ترین غذاهای هرمزگان به‌قدری زیاد است که مطمئنا در یک مقاله نمی‌توان به همه اشاره کرد. بنابراین، در ادامه لذیذترین غذاهای سنتی هرمزگان را نام خواهیم برد:

 • کاتوغ: کاتوغ یکی از غذاهای محلی استان هرمزگان است که در میان مردم محلی بسیار محبوبیت دارد. کاتوغ با ماهی شور، تمبر هندی، سیب‌زمینی، پیاز و ادویه‌جات درست می‌شود.
 • زیبون: زیبون از غذاهای محلی هرمزگان است که بیشتر مردم قشم آن را درست می‌کنند. در تهیه زیبون از ماهی، برنج، لیموعمانی، فلفل سبز تند و پیاز، ادویه‌های مخصوص جنوبی، سیب‌زمینی و نان تموش استفاده می‌شود.
 • نان تموشی: نان تموش یکی از خوراکی‌های محلی هرمزگان است که به عنوان سوغات نیز، میان گردشگران محبوبیت دارد. نان تموش با تخم‌مرغ، پنیر و سس مخصوص درست می‌شود و در کنار غذاهای نانی و مهیاوه و یا به عنوان ته‌دیگ استفاده می‌شود.
 • مهیاوه: مهیاوه یکی دیگر از لذیذترین غذاهای سنتی هرمزگان است که با ماهی ساردین، خردل، رازیانه، نمک و آب درست می‌شود.

سخن آخر

در این مقاله با لذیذترین غذاهای ایرانی آشنا شدید که در شهرهای مختلف ایران به عنوان عذاهای سنتی درست می‌شوند. مطمئنا این غذاها، تنها بخش کوچکی از ده‌ها و صدها مدل غذایی است که در شهرهای مختلف ایران درست می‌شوند. اما این مواردی که نام بردیم، در میان محبوب‌ترین‌ها هستند و مهمولا در زیباترین اقامتگاه‌های بومگردی ایران نیز طبخ می‌شوند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.