سوالاتی که نباید از کارکنان هتل بپرسید

0

اقامت در هتل هم مانند هر کار دیگری آدابی دارد که دانستن آن خالی از لطف نیست. هیچ اشکالی ندارد که وقتی شما دربارۀ چیزی اطلاع نداشتید یا به کمک احتیاج داشتید از پرسنل هتل کمک بخواهید؛ اما در بسیاری از زمینه‌ها هتل‌ها قوانین سفت و سختی دارند. پس بهتر است برخی درخواست‌ها را اصلاً مطرح نکنید. در این مقاله دربارۀ سوالاتی که نباید از کارکنان هتل بپرسید به شما اطلاعات بیشتری خواهیم داد. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا هم اقامت راحت‌تری داشته باشید و هم محدودیت‌های هتل‌ها را بهتر بشناسید.

می‌توانم در اتاق سیگار بکشم؟

به طور کل سیگار کشیدن در اتاق هتل‌ها ممنوع است. سیگار کشیدن یکی از مهم‌ترین کارهایی که نباید در هتل‌ها انجام دهید به حساب می‌آید. در بسیاری از هتل‌ها مکان مشخصی برای افراد سیگاری تعیین شده که با نام اتاق سیگار (Smoking room) شناخته می‌شود. همچنین برخی هتل‌ها اتاق‌های یک طبقه یا بخش خاص از هتل را برای افراد سیگاری در نظر می‌گیرند. می‌توانید موقع رزرو اتاق ببینید که آیا اتاق سیگار آزاد دارند یا خیر.

در نتیجه بهتر است برای سیگار کشیدن در اتاق‌های هتل اصرار نکنید؛ زیرا حتماً با یک نه قاطع روبه‌رو خواهید شد. این موضوع در مورد بالکن اتاق‌ها هم صادق است. اگر در هتل سیگار بکشید و مسئولین هتل متوجه این موضوع بشوند برای شما جریمه‌های سنگینی در نظر خواهند گرفت و سفر هم به کام شما تلخ می‌شود.

سوالاتی که نباید از کارکنان هتل بپرسید

می‌توانم کارمزد تسهیلات را پرداخت نکنم؟

گاهی اوقات وقتی وارد یک هتل می‌شوید، متوجه می‌شوید که علاوه بر پول اتاق باید هزینه اضافی تحت عنوان کارمزد تسهیلات بپردازید که در زبان انگلیسی با نام‌هایی مانند resort fee یا facility fee شناخته می‌شود. این مبلغ معمولاً شامل امکاناتی بیشتر از امکانات اولیه هتل‌ها مانند استفاده از حوله در کنار استخر، استفاده از سالن بدن‌سازی و اینترنت می‌شود. راهی برای پرداخت نکردن این مبلغ وجود ندارد، حتی اگر نخواهید از این امکانات استفاده کنید.

این مبلغ معمولاً کم نیست و در بسیاری از هتل‌های ریزورت از شما گرفته می‌شود. برای اینکه دچار چنین مشکلی نشوید بهتر است از نکات مهم در رزرو هتل آگاه باشید. هنگام رزرو هتل تمام قوانین و جزئیات مالی مربوط به هتل را به‌دقت مطالعه کنید. حتی می‌توانید با هتل تماس بگیرید و درباره هزینه‌هایی که در رزرو اتاق منظور نشده سؤال بپرسید.

فرزند من می‌تواند در سالن کنفرانس یا اجتماعات بازی کند؟

در یک جمله بازی کردن با بچه‌ها و نگهداری از فرزند شما وظیفۀ کارکنان هتل نیست. به‌علاوه اگر فرزند شما به وسیله‌ای در هتل خسارت وارد کند شما مجبورید بابت خسارت وارده جریمه پرداخت کنید. پس بهتر است خودتان همواره مراقب فرزند خود باشید. البته ممکن است موقع انتخاب هتل بتوانید شرایطی ایجاد کنید که هم فرزند شما در جایی امن و مطمئن بازی کند و هم خود شما با آسایش به تفریح یا کار بپردازید.

برخی هتل‌ها اتاق‌های مخصوص بازی کودک دارند که با وسایل مرتبط با سن کودکان تزئین شده و مربیان متخصصی برای نگهداری از کودکان دارند. شما می‌توانید در بهترین هتل‌های تهران، مشهد، کیش و شهرهای توریستی دیگر چنین امکاناتی را پیدا کنید. اگر در هتلی که اقامت دارید چنین امکانی وجود ندارد، نمی‌توانید از کارمندان انتظار خدمات نگهداری از کودکان را داشته باشید.

واقعاً مجبورم ماسک بزنم؟

درست است که در حال حاضر ماسک زدن در فضای آزاد و بسیاری از فضاهای بسته اجباری نیست؛ اما اگر وارد یک هتل شدید و پیامی دیدید که از شما خواسته ماسک بزنید، این کار را بکنید. ممکن است شما با سیاست ماسک زدن در هتل موافق نباشید؛ ولی اگر این سیاست در هتل وجود دارد دیگر سؤال کردن دربارۀ آن بی‌معنی خواهد بود. همچنین ممکن است هتل از شما بخواهد برگه‌ای که نشان می‌دهد واکسن زدید یا جواب منفی تست کرونای خود را نشان بدهید. می‌توانید از قبل تماس بگیرید و در این باره سؤال بپرسید تا غافلگیر نشوید.

سوالاتی که نباید از کارکنان هتل بپرسید

آیا رانندۀ ترانسفر فرودگاهی می‌تواند من را به رستوران ببرد؟

رانندۀ ترانسفر فرودگاهی وظیفه دارد تا مسافرها را از فرودگاه به هتل برساند. حمل‌ونقل مسافران در شهر وظیفۀ او نیست. پس این درخواست درستی نیست که از پرسنل هتل انتظار خدماتی فراتر از وظایف معمول آنها داشته باشید. برخی هتل‌ها تاکسی سرویس هم دارند و شما به‌راحتی می‌توانید از تاکسی هتل کمک بگیرید. حتی برخی هتل‌ها ماشین بدون راننده هم کرایه می‌دهند.

وجود این خدمات تا حد زیادی به گرید هتل بستگی دارد. حتی اگر هتل شما تاکسی سرویس ندارد، می‌توانید از رسپشن بخواهید که برای شما تاکسی بگیرد یا شما را برای گرفتن تاکسی راهنمایی کند. به هر صورت این خدمات به صورت رایگان در اختیار شما قرار نخواهد گرفت.

می‌توانم اتاقم را دیرتر تحویل بدهم؟

هر هتل و اقامتگاه قوانین مشخصی درباره ساعت گرفتن و تحویل دادن اتاق‌ها دارد. معمولاً ساعت ورود به هتل ۲ بعد از ظهر و ساعت خروج ۱۲ ظهر است؛ اما ممکن است در هتل‌های مختلف این ساعت متفاوت باشد. در نتیجه توصیه می‌کنیم، قوانین ورود و خروج هتل را به‌دقت مطالعه کنید. می‌توانید این قوانین را در سایت هتل مورد نظر خود ببینید یا با هتل تماس بگیرید و از این ساعات مطلع شوید.

بین زمانی که شما اتاق را تحویل می‌دهید و زمانی که مسافر بعدی آن را تحویل می‌گیرد، فرصتی برای تمیز کردن اتاق، آماده کردن مینی بار، تمیز و آماده کردن وسایل بهداشتی داخل حمام و دستشویی، تهویه هوای اتاق و موارد دیگر احتیاج است. شما با ماندن طولانی‌تر در اتاق این فرصت را از کارکنان هتل می‌گیرید.

درست است که «می‌توانم اتاق را دیرتر تحویل بدهم؟» یکی از سوالاتی که نباید از کارکنان هتل بپرسید، به حساب می‌آید؛ اما ممکن است شما شرایطی داشته باشید که بخواهید دیرتر اتاق را تخلیه کنید یا زودتر آن را تحویل بگیرید. در این صورت بد نیست با یکی از اصطلاحات رایج هتلی آشنا شوید.

اصطلاح نیم شارژ هتل زمانی استفاده می‌شود که شما می‌خواهید چند ساعت زودتر به هتل مراجعه کنید یا چند ساعت دیرتر از آن خارج شوید. در این صورت می‌توانید به اندازه نیمی از بهای یک شب اقامت را به هتل پرداخت کنید و از ساعات اضافه استفاده کنید. این مبلغ شامل تخفیف‌های رایج نمی‌شود و بهتر است از قبل دربارۀ این ساعات اضافه با پرسنل هتل هماهنگ کنید. زیرا اگر شخص دیگری اتاق را رزرو کرده باشد و شما دیر اقدام کنید، ممکن است امکان اقامت طولانی‌تر شما وجود نداشته باشد.

سوالاتی که نباید از کارکنان هتل بپرسید

می‌توانم اتاقی با منظره دریا داشته باشم؟

وقتی در یک هتل ساحلی اقامت می‌کنید چشم‌انداز دریا یکی از ویژگی‌های خاص هتل است که باید بابت آن پول بیشتری پرداخت کنید. به طور معمول هنگام رزرو اتاق مواردی مانند چشم‌انداز ذکر می‌شود. طبیعتاً اتاق‌هایی که منظره بهتری دارند، قیمت بالاتری هم دارند. پس اگر در رزرو خود اتاقی بدون چشم‌انداز رزرو کردید، نباید انتظار داشته باشید تا اتاق بهتری را با همان مبلغ در اختیار شما قرار دهند. این موضوع در موارد دیگر هم صادق است. برای مثال اگر اتاقی با تخت استاندارد رزرو کردید درخواست برای تخت کینگ سایز بی‌مورد خواهد بود.

جمع‌بندی

در حقیقت هیچ ممنوعیتی درباره سؤال پرسیدن از پرسنل هتل وجود ندارد. در عین حال برخی سؤال‌ها و خواسته‌ها کارکنان هتل را خسته و عصبانی می‌کنند، زیرا فراتر از وظایف آنها و قوانین هتل هستند. در این مقاله تعدادی از سوالاتی که نباید از کارکنان هتل بپرسید را مطرح کردیم. دانستن این سؤالات و دلایل نپرسیدن آنها اطلاعات عمومی خوبی است که به شما در سفر راحت‌تر کمک می‌کند. بهترین کار برای رزرو اتاق بدون دغدغه این است که از قبل قوانین و شرایط هتل را بادقت بخوانید. معمولاً در وب‌سایت هتل دربارۀ قوانین کنسلی هتل‌ها، ساعات ورود و خروج، بهای اتاق برای کودکان و مواردی از این دست توضیحات کامل ارائه می‌شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.