سوغات شهرهای ایران چیست؟ از کجا، چه سوغاتی بیاوریم؟

0

سفر با گشت و گذار و دیدن چیزهای جدید معنا پیدا می‌کند و البته در کنار اینها خرید یادگاری و سوغاتی برای خودمان و دیگران می‌تواند خاطره سفر را تا ابد زنده نگه دارد. خرید سوغاتی بخشی از فرهنگ سفر کردن در ایران است. هر چه نباشد ایران پر است از صنایع دستی زیبا و خوراکی‌های لذیذ.

کمتر کشوری را پیدا می‌کنید که این همه تنوع شیرینی، غذا و انواع صنایع دستی داشته باشد. تمام اینها می‌توانند سوغاتی‌های فوق‌العاده‌ای برای مسافران باشند. هر بخشی از ایران به داشتن یک نوع از صنایع دستی و خوراکی مشهور است و مسافران هم از همین موضوع برای خرید سوغاتی استفاده می‌کنند.

مزایای خرید سوغاتی

کسانی که اهل سفر هستند دوست دارند از هر سفر یادگاری خاصی داشته باشند. چیزی که همیشه آنها را به یاد آن سفر بیندازد و خاطرات راه رفتن در آن شهر و منطقه را دوباره زنده کند. علاوه بر این دادن سوغاتی به عزیزان می‌تواند به آنها نشان دهد که چه‌قدر به آنها فکر می‌کردید و هر جای زیبایی که دیدید به یاد آنها بوده‌اید.

اما مزایای خرید سوغاتی تنها به جمع کردن یادگاری و هدیه دادن به عزیزان ختم نمی‌شود. سوغاتی‌ها چه خوراکی باشند و چه صنایع دستی بخشی از فرهنگ مردمان هستند که حفظ آنها اهمیت دارد و البته لذت بردن از آنها اصلاً کار سختی نیست. چراکه هر کدام شور ده‌ها بلکه صدها و هزاران سال زندگی را در خود دارند.

سوغات شهرهای ایران

علاوه بر این خرید سوغاتی می‌تواند کسب‌وکارهای محلی را رونق دهد. این موضوع اهمیت زیادی برای گسترش توریست و تحول زندگی افراد محلی دارد. سفر کردن تنها دیدن یک منطقه نیست؛ بلکه برقراری ارتباط بین انسان‌هایی است که با وجود تمام تفاوت‌ها به هم اهمیت می‌دهند و با فرهنگ یکدیگر آشنا می‌شوند.

بنابراین به خرید و یا خوردن غذاهای جدید در سفر با دید دیگری نگاه کنید. می‌توانید در تمام سفرهایی که دارید، لذیذترین غذاهای سنتی ایران را امتحان کنید. هم از خوردن آنها لذت ببرید، هم تجربه تازه‌ای برای خود خلق کنید و هم به کسب‌وکارهای محلی مانند رستوران‌های محلی رونق ببخشید. یک تیر و چند نشان.

مشهورترین صنایع دستی

همان‌طور که قبلاً هم کم و بیش اشاره کردیم سوغاتی‌های ایران به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. دسته اول صنایع دستی هستند. ساختن صنایع دستی در بسیاری از نقاط ایران بخشی از فرهنگ مردمان منطقه است. ساخت بسیاری از این اجسام ساعت‌ها کار و البته هنر و خلاقیت زیاد می‌طلبد. بیایید با چند تا از مشهورترین هنرهای دستی ایران که به‌عنوان سوغاتی طرف‌دار زیاد دارند آشنا شویم.

میناکاری

هنری به قدمت پنج هزار سال که از دوران هخامنشیان و ساسانیان برجامانده است. مینا در لغت به معنای آبی آسمان است. رنگی که رنگ غالب بسیاری از ظروف میناکاری شده است و شاید نام این هنر به این دلیل میناکاری گذاشته شده است که ترکیب رنگ‌های آبی، سبز و گاهی قرمز و زرد یادآور آسمان هستند.

سوغات شهرهای ایران

میناکاری بر روی فلزاتی مانند مس، طلا و نقره یا بر روی سفال انجام می‌شود. ممکن است در مناطق مختلفی هنر میناکاری وجود داشته باشد؛ اما اصفهان قطب اصلی ساخت این سوغاتی گران‌بها است. می‌توانید بهترین و باکیفیت‌ترین ظروف میناکاری را از شهر اصفهان بخرید.

سفالگری

از همان زمان که انسان به ساخت ابزارها و وسایل فکر کرد گل و خاک بخشی از مصالح مورد استفاده بشر بوده است. سفالگری نیز ساخت ظروف گلی یا همان سفال با استفاده از گل خاک رس است. قدمت ساخت سفال در ایران به ۱۰۰۰۰ سال قبل برمی‌گردد. البته ایران تنها کشوری نیست که در آن هنر سفالگری رایج است؛ اما در هر منطقه این هنر به روشی متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سوغات شهرهای ایران

فرش‌بافی

به نظر می‌رسد یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین هنرهای دستی ایران فرش‌بافی است. تقریباً در تمامی نواحی ایران فرش‌بافی به‌عنوان هنری سخت با نتیجه‌ای فوق‌العاده زیبا انجام می‌شود. هر کدام از فرش‌ها در مناطق مختلف ایران با طراحی و بافتی خاص ساخته می‌شوند.

همین موضوع باعث می‌شود فرش شهرهای مختلف با هم تفاوت داشته باشند. شاید معروف‌ترین فرش‌ها را بتوان به تبریز، قم، کاشان، قشقایی و مشهد نسبت داد. هرچند انواع بافت گلیم، جاجیم و فرش در شهرهای مختلف ایران رایج است. فرش می‌تواند یک سوغاتی نفیس برای عزیزان یا یک یادگاری جذاب برای مسافران باشد.

سوغات شهرهای ایران

پارچه‌های و دوخت‌های خاص

دوزندگی یکی دیگر از صنایع دستی محبوب در ایران است. از تبریز تا چابهار هر شهر در نوعی از دوزندگی مشهور است. این دوخت‌ها یکی از دیگری زیباتر هستند. چند تا مشهورترین این دوخت‌ها شامل پته دوزی، آینه دوزی، نواردوزی، بلوچی دوزی و ممقان دوزی است. البته تعداد دوخت‌های ظریف و زیبای ایرانی از این هم بسیار بیشتر است.

اینها تنها بخشی از سوغاتی‌ها و صنایع دستی ایران هستند که در طول سال‌ها به شهرتشان اضافه شده است. به غیر از اینها هر منطقه‌ای از ایران با توجه به نوع آب و هوا و مصالحی که بیشتر در دسترس بوده‌اند و مورد استفاده قرار می‌گرفتند، صنایع خاصی وجود دارد.

سوغات شهرهای ایران

حالا که تابستان است و فصل سفر کردن، می‌توانید قبل از آنکه سفر کنید بهترین مقاصد سفرهای داخلی در تابستان را بررسی کنید و درباره صنایع دستی منطقه بخوانید تا بیشتر متوجه زحمت مردمان برای ساخت هر وسیله شوید.

بهترین و خوشمزه‌ترین سوغاتی‌های ایران

از صنایع دستی که بگذریم خوراکی‌های ایران هم روی دست ندارند. انواع شیرینی و غذاهای لذیذ در مناطق مختلف ایران باعث شده ایران تنوع خوراکی بسیار زیادی داشته باشد. چند تا از مشهورترین شیرینی‌های شهرهای مختلف که برای سوغاتی بسیار مناسب هستند در ادامه آورده شده است.

گز

اصفهان، یزد، کرمان، همدان، چهارمحال و بختیاری و فارس استان‌هایی هستند که در آنها گز پخته می‌شود. گز شیرینی لذیذی است که بهترین آن با گزانگبین درست می‌شود. گزانگبین نوعی ماده خوراکی است که توسط حشره پسیل‌گز بر روی گیاه گون گزی تولید می‌شود. این گیاه در برخی مناطق ایران مانند کوه‌های گلپایگان به صورت خودرو رشد می‌کند.

سوغات شهرهای ایران

البته گزانگبین گران قیمت است و از این رو در بسیاری از گزها با مواد دیگر جایگزین می‌شود. اگر از عاشقان گز هستید حتماً طعم شیرین آن را که در دهان آب می‌شود به خاطر دارید. گز یکی از رایج‌ترین سوغاتی‌های شهرهایی مانند اصفهان و یزد است.

سوهان

سوهان نیز در مناطق مختلف ایران و البته با تفاوت‌هایی پخته می‌شود. برای مثال سوهان قم که از همه مشهورتر است در طعم‌هایی مانند سوهان عسلی، سوهان کنجدی و یا سوهان حلوایی درست می‌شود. اگر به قم سر زدید از امتحان کردن این سوغاتی لذیذ جا نمانید.

زرشک

یکی از مشهورترین سوغاتی‌های خراسان زرشک است. زرشک در کنار زعفران از تولیدات محبوب در خراسان است که در پخت غذاهایی مانند زرشک‌پلو استفاده دارد.

سوغات شهرهای ایران

به غیر از اینها تعداد زیادی شیرینی و خوراکی مانند کلوچه، باقلوا، قطاب و کلمپه هم به‌عنوان سوغاتی در مناطق مختلف خریداری می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم در سفرهای خانوادگی یا سفرهای تجربه‌گرای تنهایی خود حتماً از این خوراکی‌های خوشمزه امتحان کنید. حتی می‌توانید هنگام انتخاب بهترین شهرهای ایران برای سفر تنهایی از قبل درباره خوراکی‌های آن منطقه جست و جو کنید.

چه سوغاتی بخریم

برای آنکه بتوانید تصمیم بگیرید از میان این همه خوراکی و صنایع دستی کدام به‌عنوان سوغاتی بهترین است باید به سلیقه خود رجوع کنید. تمام این سوغاتی‌ها و حتی آنچه در این مقاله وقت برای بیانش نبود همگی در نوع خود منحصربه‌فرد هستند.

اگر برای فرد دیگری سوغاتی می‌خرید و مطمئن نیستید چه چیزی مناسب است پیشنهاد ما خرید سوغاتی‌هایی مانند شیرینیجات و خوراکی‌ها است. خوراکی‌ها هم قیمت کمتری دارند و هم در نهایت همه از خوردن لذت می‌برند.

اما اگر می‌خواهید خیلی بیش از اینها هزینه کنید صنایع دستی با توجه به نوعشان می‌توانند انتخاب خوبی باشند. از انواع فرش‌های گران‌بها در مناطق مختلف ایران گرفته تا وسایل کوچک تزیینی همگی سوغاتی‌هایی فوق‌العاده هستند که می‌توانید برای دوستان و عزیزانتان تهیه کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.