لاندری هتل چیست و چه کاربردی دارد؟

0

برای افرادی که اهل سفر هستند آشنایی با کلمات رایج در هتل‌ها کاربرد زیادی دارد. یکی از این واژه‌ها لاندری است. امکانی که در بسیاری از هتل‌های ستاره‌دار برای مسافران در نظر گرفته شده است تا اقامتی خاص و باکیفیت را تجربه کنند. در این مقاله با ما همراه باشید تا بدانید لاندری هتل چیست و چه کاربردی دارد؟

اهمیت لاندری در هتل‌ها

اطلاعات زیادی وجود دارد که هر مسافری برای داشتن یک اقامت مناسب باید بداند. برای مثال هر مسافری باید درباره سؤالاتی که نباید از کارکنان هتل بپرسید اطلاع داشته باشد. برای آنکه در این مورد بیشتر بدانید باید اصطلاحات و واژگان هتل‌ها را بشناسید تا جواب اکثر سؤالات خود را از قبل بدانید. لاندری هتل یکی از این اصطلاحات پرکاربرد و البته مهم است.

اولویت افراد برای انتخاب بهترین اقامتگاه در هنگام سفر متفاوت است؛ اما فارغ از سلیقه شخصی هر کسی دوست دارد در یک مکان تمیز و مناسب اقامت داشته باشد. این موضوع می‌تواند به ما نشان دهد اهمیت لاندری هتل چیست.

بخش لاندری هتل مسئول اصلی تمیزی ملحفه، پرده و حوله در هتل‌ها است. به همین دلیل کارکرد درست این بخش اهمیت زیادی برای هتل‌ها دارد. دانستن نحوه کارکرد و نوع سیستم لاندری هتل‌ها نیز برای مسافران اهمیت زیادی دارد.

لاندری هتل چه کاری انجام می‌دهد؟

واژه لاندری در واقع یک کلمه انگلیسی “Laundry” است که در فارسی به معنی خشک‌شویی است. مشخصاً تمام اقامتگاه‌ها برای آنکه از بهداشت مناسب برخوردار باشند باید به طور روزانه مقادیر زیادی پارچه مانند ملحفه، لباس کارکنان و رومیزی را بشویند. به همین دلیل تمام هتل‌ها برای امور داخلی خود بخش لاندری دارند.

اما استفاده از این بخش برای مسافران یک امکان ویژه‌تر است که تنها برخی از هتل‌های ستاره‌دار از آن بهره‌مند هستند. امکانات اولیه هتل‌ها برای بخش لاندری شامل شست‌وشو و اتوکشی لباس مسافران است. اگر هتلی این امکان را داشته باشد مسافران می‌توانند در صورت نیاز لباس خود را به لاندری هتل تحویل دهند و آن را تمیز تحویل بگیرند.

سرویس لاندری در هتل‌ها چگونه است؟

لاندری هتل

تا به اینجا یکی از اصطلاحات رایج هتلی را تعریف کردیم. وقت آن رسیده بفهمیم سرویس لاندری هتل به چه صورت کار می‌کند. هتل‌ها معمولاً به دو شکل از لاندری استفاده می‌کنند. اگر فضای هتل بزرگ باشد احتمالاً در آن اتاقی برای لاندری در نظر گرفته شده است. در این بخش تمام کار شست‌وشو و اتوکشی انجام می‌شود؛ اما هتل‌های کوچک‌تر معمولاً با یک خشک‌شویی بزرگ در خارج از هتل همکاری می‌کنند.

برای مسافران تفاوتی ندارد که خشک‌شویی هتل داخل محوطه قرار دارد یا این سرویس خارج از محیط هتل انجام می‌شود. اگر این امکان برای هتل وجود داشته باشد مسافران می‌توانند لباس‌های خود را به خدمه هتل تحویل دهند تا شسته شوند و سپس آنها را تمیز و اتوکشیده تحویل بگیرند.

در اتاق لاندری چه می‌گذرد؟

حالا که می‌دانید لاندری هتل چیست شاید بخواهید بدانید در اتاق لاندری هتل‌ها چه می‌گذرد؟ هرچه هتل محل اقامت شما لوکس‌تر باشد امکان وجود اتاق لاندری داخل هتل و امکانات مربوط به آن بیشتر است. در اتاق لاندری هتل‌ها معمولاً بخش‌هایی برای تفکیک لباس‌های کثیف، ماشین لباسشویی و خشک‌شویی، اتو، قفسه و چوب لباسی در بخش لباس‌های تمیز وجود دارد.

البته تأسیسات بخش لاندری هتل با توجه به بزرگی و نیاز هتل متفاوت است. در اقامتگاه‌هایی که گرید هتل بالاتر است امکانات لاندری بسیار زیاد خواهد بود. معمولاً لباس‌هایی با پارچه حساس مانند ابریشم جداگانه شسته می‌شوند تا آسیب نبینند. همچنین پارچه‌ها بر اساس وزن و رنگ تفکیک می‌شوند.

از جمله پارچه‌های رایجی که در لاندری‌های هتل شسته می‌شوند می‌توان به ملحفه، روبالشتی، پرده، رومیزی و دستمال‌های رستوران هتل، حوله و یونیفرم پرسنل اشاره کرد.

تأسیسات لاندری هتل چیست؟

لاندری هتل

مشخص است برای شستن لباس‌ها و سایر پارچه‌ها نیاز به یک سری تأسیسات در هتل است. این تأسیسات در بخش لاندری هتل قرار دارند. بخش لاندری هتل‌ها به طور معمول کاملاً جدای از سایر بخش‌ها طراحی می‌شود؛ چراکه اگر این بخش به هر دلیل تعطیل بود این امکان وجود داشته باشد که آب و برق اتاق لاندری جدای از سایر هتل قطع شود و درب اتاق لاندری بسته شود.

وسایلی مانند دیگ بخار، سینک شست‌وشو، شوینده‌های مورد نیاز، ماشین‌های لباس‌شویی و اتو از جمله نیازهای اساسی لاندری هتل‌ها هستند. همان‌طور که ساید امکانات هتل‌ها مانند مینی بار، سرویس بهداشتی و سرویس خواب برای مسافرین اهمیت دارد، لاندری هم باید به‌درستی خدمات مورد نیاز مسافران را ارائه دهد.

سرعت عمل و ارتباط بخش لاندری با بخش خانه‌داری اهمیت زیادی دارد به همین دلیل نیاز است که کارکنان از قبل آموزش‌های لازم برای کار در سیستم این بخش را دیده باشند و بتوانند با سرعت مناسب و بدون اشتباه خدمات مورد نیاز را به مسافران ارائه کنند.

چه‌طور از لاندری هتل استفاده کنیم؟

بهتر است قبل از رزرو اتاق در هر هتل به امکانات آن توجه کنیم و نکات مهم در رزرو هتل را بدانیم. برای مثال لاندری جزو امکاناتی است که تمام هتل‌ها از آن بهره‌مند نیستند. با دانستن اینکه لاندری چیست می‌توانیم هنگام رزرو اتاق درباره وجود آن از پرسنل هتل سؤال کنیم.

اگر هتل شما خدمات خشک‌شویی را ارائه می‌کند احتمالاً یک شماره اختصاصی برای ارتباط با بخش لاندری وجود دارد. اگر مشکلی در تمیزی ملحفه اتاق یا حوله‌ها دارید با تماس به بخش لاندری می‌توانید مشکل خود را مطرح کنید.

لاندری هتل

در بیشتر هتل‌ها برای دادن لباس خود به خشک‌شویی فرمی داخل اتاق وجود دارد. قبل از دادن لباس فرم را پر کنید و اطلاعات لازم مانند نام و شماره اتاق خود، نوع شست‌وشو و نوع لباس را داخل فرم بنویسید. بعد از پر کردن فرم لازم است لباس کثیف خود را داخل کیسه یا سبد لاندری قرار دهید. داخل هر اتاق کیسه یا سبد لاندری گذاشته شده است.

در برخی از هتل‌ها هزینه شست‌وشوی لباس جداگانه دریافت می‌شود؛ اما در برخی دیگر از هتل‌ها مانند بهترین هتل‌های تهران خدمات لاندری جزو امکانات رایگان هتل محسوب می‌شود. هرچند به طور معمول هزینه لاندری هتل چندان زیاد نیست؛ اما خوب است از قبل درباره آن بدانید و برنامه‌ریزی کنید.

استفاده از بسیاری از خدمات هتل‌ها آداب مشخصی دارد که با دانستن آن می‌توانید اقامت خوبی داشته باشید. با دانستن انواع خدمات و امکانات هتل‌ها می‌توانید جواب سؤالاتی مانند لاندری هتل چیست و کارهایی که نباید در هتل‌ها انجام دهید را پیدا کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.